گزارش مستند سازی خانه متعلق به اتحادیه شیشه تهران، قل دوم خانه ظهیرالاسلام

معرفی اثر:

این خانه در محله ظهیرالاسلام در حد فاصل بین خیابان قائدی( هدایت سابق) و خیابان ولی آباد قرار گرفته است. این اثر که شباهتی بسیار زیاد با خانه ظهیر الاسلام در همین محله دارد، با سبکی مشابه از تلفیق معماری ایرانی و غربی دوره قاجار بهره می برد. تاریخ این خانه بر اساس سبک بنا، هم دوره خانه ظهیرالاسلام است که تاریخی مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی اول را دارد.

 

ارتباط و دسترسیها

برای رسیدن به خانه متعلق به اتحادیه شیشه و آئینه تهران دسترسی از خیابان سعدی، خیابان هدایت (قائدی)، نبش خیابان ولی آباد، نجام میشود.

عناصر و عملکرد

با نگاه کلی تر به بنا این ساختمان به مانند دو مربع متداخل است که در زاویه۴۵ چرخیده و با ابعاد مساوی و رعایت محور تقارن دیده می شود. برخلاف زوایای ۴۵ که خصوصیت دوره معماری صفویه است، در جداره ورودی اصلی هیچ گونه اثری از این موارد دیده نمیشود. ابعاد کلی تقریبی به طول ۱۷٫۵ و عرض ۱۶٫۵ ارتفاع (تا زیر کلاه فرنگی) ۶٫۷۰ و طول پخ ها ۱٫۷۰ متر است

در نگاه اول از بیرون، بخش کلاه فرنگی آن بصورت خاص دیده میشود که شاید اصلی ترین مشخصه این  بنا باشد. بکارگیری این سقف برای بخش پذیرایی و اصلی بنا، نه تنها موجب زیبایی بصری بنا شده است،بلکه در نوررسانی به بخش مرکزی کمک بسیاری کرده و المان بکار رفته به روی بام شیروانی کلاه فرنگی از المانهای رایج دوران خود بوده است.

این بنا به صورت کوشک در مرکز حیاطی قرار داشته که سابقا دارای آبنما و درختان بسیاری بوده است. درب عمارت اصلی در ضلع به سرسرا راه دارد. در اطراف این سرسرا دربهای متعددی قرار دارد که هریک به اتاقی با شکل و سبک خاصی منتهی میشود. ورودی بعدی در ضلع شمالی است که دسترسی به پشت بام و طبقه همکف را میسر می سازد. در ضلع شرقی و غربی عمارت درب هایی قراردارد که با چند پله به زیر زمین راه دارد.

پلان زیرمین خانه متعلق به اتحادیه شیشه

پلان طبقه همکف خانه متعلق به اتحادیه شیشه

تزئینات:

تمام تزئینات داخلی پس از تبدیل سقف های چوبی به تیرآهن از بین رفته است. تنها تزئینات باقی مانده تزئینات نمای شمالی؛ آجرهای رخبام  و آجر کاری سقف زیر زمین  ها می باشد. قرنیز بام و  دیگر نقاط ساختمان بصورت آجرکاری پیش آمده است با همان ترکیب بندی زمان خود.

تژئینات آجری زیر زمین خانه

تژئینات رخ بام خانه

تغییرات الحاقات:

نکته قابل توجه در این بنا ضلع شمالی می باشد که طرح اولیه و اصلی پلان بنا حفظ شده در صورتی که در بنای ظهیرالاسلام بخش شمالی در دوره ای به بنا الحاق گردیده است. تغیرات عمده در سقف بنا شکل گرفته که از تیر چوبی حذف شده و با تیرآهن  و عایق رطوبتی پوشانده شده است از تغییرات دیگر می توان به سیمان کاری نمای جنوبی و بستن درگاه ها و ووردی ها در داخل بنا اشاره نمود

کاربری

این بنا از ابتدا کاربری مسکونی داشته و در حال حاضر متعلق به اتحادیه شیشه و آئینه تهران می باشد

مقایسه پلان های خانه ظهیرالاسلام و خانه متعلق به اتحادیه شیشه

عکس های بنا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *